
Sprovođenje postupka hotelskih usluga?
PITANJE: Ugovorni organ planira sprovesti postupke obuke i hotelskih usluga. Kako je Izmjenama i dopunama ZJN predviđeno da se radi o uslugama iz Aneksa II, molimo Vas za korake na koji načni se isti sprovodi?
Da li je u slučaju npr. da se vrši neko službeno putovanje prvo potrebno objaviti Javni Poziv, da se taj Hotel javi na isti pa tek onda ići u realizaciju?
Da li to isti način i za obuke? Ukoliko se treba sprovesti obuka iz nabavki, najprije objavljujemo Javni poziv na koji se moraju javiti ponuđači koje te usluge pružaju?
ODGOVOR: Prije svega želimo Vas uputiti da detaljno pročitate Pravilnik o postupku dodjele ugovora o uslugama iz Aneksa II. Zakona o javnim nabavkama („Službeni glasnik BIH“, br. 2/23) u daljem tekstu Pravilnik, u kojem su detaljno objašnjeni koraci i procedure postupka nabavke usluga iz Aneksa II.
Dakle, redoslijed koraka je sljedeći:
Imati nabavku u planu JN, donijeti odluku o pokretanju, pripremiti javni poziv, objaviti obavještenje o nabavci i javni poziv na portalu javnih nabavki, vršiti odabir između dostavljenih ponuda. Napominjemo da ukoliko ugovorni organ nabavlja društvene i druge posebne usluge od više dobavljača, period korištenja usluge ne može biti duži od tri godine računajući od dana objave obavještenja o nabavci. U ovom slučaju nije obavezno zaključenje ugovora, te se račun za pruženu uslugu može smatrati ugovorom.
Ali svakako naglašavamo da je cjelokupna procedura definisana Pravilnikom i svaki ugovorni organ se mora pridržavati odredbi tog Pravilnika kada nabavlja usluge iz Aneksa II.
Ono što želimo istaći, a što ne piše u Pravilniku, je to da ukoliko uslugu nabavljate od više ponuđača javni poziv nije obavezno da bude preuzet od potencijalnih ponuđača, dok u drugom slučaju nabavke usluge od jednog ponuđača ta obaveza postoji jer kada je predvidio izbor jednog ponuđača u postupku nabavke usluga iz Aneksa II, da bi se postupak mogao završiti i kroz sistem/portal nabavki, ponuđač kojem je dodijeljen ugovor mora preuzeti poziv sa portala nabavki.
U suprotnom, kroz portal nije moguće unijeti obavještenje o dodjeli ugovora. S tim u vezi, predlažemo da za nabavku hotelskih usluga kao i nabavku stručnog usavršavanja objavite poziv za opcijom nabavke usluge od više ponuđača jer u suprotnom ukoliko ugovorni organ nabavlja društvene i druge posebne usluge od jednog dobavljača, primjenjuje kriterij za dodjelu ugovora iz člana 64. Zakona, donosi Odluku iz člana 70. Zakona, te u slučaju dodjele ugovora zaključuje ugovor na period koji ne može biti duži od tri godine.
Dakle, to bi značilo da nakon prijema ponuda koje su dostavljene do predviđenog roka za dostavljanje ponuda Komisija vrši analizu iste i na osnovu definisanih uslova i kriterija vrši izbor najpovoljnijeg ponuđača. Javno otvaranje ponuda za nabavku usluga iz Aneksa II nije predviđeno, tako da otvaranje ponuda komisija vrši na zatvorenom sastanku. Komisija sačinjava Zapisnik o ocjeni ponuda sa prijedlogom Odluke o rezultatima postupka. Pravna zaštita provodi se u skladu s odredbama zakona, dio – Pravna zaštita.
Ugovorni organ, šalje odluke o izboru izabranom ponuđaču i ima obavezu objavljivanja obavještenja o dodjeli ugovora na Portalu javnih nabavki u skladu sa članom 74. stav (2) Zakona.
Napominjemo da se najčešće u praksi objavljuju pozivi za hotelske usluge i usluge stručnog usavršavanja u kojim se navodi da je rok za dostavu ponuda do 31.12.2023. godine te da će se prihvatati ponude od više ponuđača, a prema potrebama ugovornog organa sa mogućnošću dostavljanja ponuda putem maila, faxa, redovne pošte, kao i da će se ponudom smatrati svaka javno dostupna informacija iz koje ugovorni organ vidi uslugu i cijenu usluge npr. na web stranicama, newsletterima i sl.