Počinje EYOF, najveći sportski događaj u BiH nakon ZOI ‘84
Sportisti iz 46 evropskih zemalja, njih 1.500, u narednih sedam dana borit će se za medalje u osam sportova.
Evropski omladinski zimski festival (EYOF 2019) – najveći sportski događaj u Bosni i Hercegovini od 14. zimskih olimpijskih igara 1984. godine, počinje večeras svečanom ceremonijom otvorenja na Olimpijskom stadionu “Asim Ferhatović Hase” u Sarajevu.
Ceremonija na najvećem bh. stadionu ozvaničit će posljednju fazu desetogodišnjeg projekta koji je 2009. godine započelo predsjedništvo Olimpijskog komiteta BiH.
Nakon neuspjeha u 2017. godini, u kojoj je EYOF prvobitno trebao biti održan u našoj zemlji, nadležne institucije su ipak prepoznale značaj ovog događaja i pružile mu neophodnu finansijsku podršku.
“Bosna i Hercegovina ponovo živi svoj olimpijski san i ovo je nešto najbolje što se moglo desiti ovom gradu i državi. Siguran sam da će ovaj bh. projekat uspjeti i ovo će biti novi početak za sport i sportiste. Uvjeren sam da će svih 30.000 mjesta na ovom stadionu biti popunjeno u nedjelju na svečanom otvorenju EYOF-a”, kazao je potpredsjednik Olimpijskog komiteta BiH Izet Rađo.
Na ceremoniji otvorenja pod sloganom We create together (Stvaramo zajedno), prodefilovat će zemlje učesnice, pozati sportisti, učesnici Olimpijade 1984. godine, a maskota OI 1984. Vučko će predati ključ Sarajeva maskoti EYOF-a 2019. Groodvyju.
Sve spremno za početak takmičenja
U protekle dvije godine intenzivno se radilo na uređenju borilišta u Sarajevu i Istočnom Sarajevu, te na Bjelašnici, Igmanu i Jahorini.
Organizatori događaja već neko vrijemo ponosno ističu da su staze, ledene plohe i dvorane u odličnom stanju i spremne za početak takmičenja.
Sportisti iz 46 evropskih zemalja, njih 1.500, u narednih sedam dana borit će se za odličja u u osam sportova – alpskom skijanju, skijaškom trčanju, biatlonu, snowboardu, brzom klizanju, hokeju na ledu, umjetničkom klizanju i karlingu.
Sportiste u dobi od 14 do 18 godina pratit će 530 trenera, ostalih članova timova i šefova misija, zatim između 200 do 250 stranih gostiju – delegata, sudija, tehničkih delegata, zvaničnika i predstavnika međunarodnih sportskih federacija, te više od 400 predstavnika domaćih i stranih medija.
Radi lakšeg pregleda nisu prikazani termini treninga i zagrijavanja, potpuni raspored i satmicu takmičenja možete pogledati ovdje.
U organizaciju takmičenja je uključeno više od 1.000 volontera.
BiH će predstavljati 21 mladih sportista u pet sportova – Esma Alić, Nina Petrović, Aiša Kantardžić, Ajlin Zuhrić, Harun Kunovac, Samir Hasanbegović, Kemal Karić i Strahinja Aranaut (alpsko skijanje), Marija Jokić, Anđela Samardžija, Andrija Jugović, Đorđe Santrač, Luka Vrećo, Aleksa Vuković, Predrag Pantić, Uroš Lalović, Davor Škipina i Nikola Gavrilović (skijaško trčanje i biatlon), Asja Klačar i Selina Memić (snowboard) i Sumeja Zaimović (brzo klizanje).
U bh. olimpijskom timu još će biti osam trenera – Mirza Nezirović i Almir Bužo (alpsko skijanje), Goran Santrač i Dragan Jeftović (ski trčanje), Goran Mumović i Bojan Minić (biatlon), Haris Burić (snowboard) i Nihad Bašić (brzo klizanje), te šef misije Said Fazlagić i zamjenik Samra Jurišić.
Odlukom Izvršnog odbora OK BiH, čast da nakon 35 godina olimpijski plamen u Sarajevu ponovo upali imat će najbolja sportistkinja BiH – džudistkinja Larisa Cerić. Zastavu BiH na svečanom defileu učesnika će nositi alpska skijašica Esma Alić, uime svih sportista učesnika EYOF-a zakletvu će položiti Asja Klačar, u ime trenera Nihad Bašić, a u ime sudija Slaviša Lučić.
Da organizacija i samo takmičenje prođu u najboljem redu pobrinuli su se prijatelji EYOF-a koji su omogućili dolazak desetorice stručnjaka uključenih u organizaciju olimpijada širom svijeta. Njihova iskustva poslužila su domaćim stručnjacima da unaprijede znanja za neke nove, buduće projekte.
Budući naraštaji
Generalni sekretar OKBiH Said Fazlagić je istakao da će nakon EYOF-a gradovima organizatorima ostati infrastruktura, ali što je važnije nematerijalno naslijeđe koje će koristiti budući naraštaji Bosanaca i Hercegovaca.
“Obnovljene su dvorane i stadioni, dobili smo nova borilišta i ledene plohe koje će ostati na korištenje našim sportistima, ali tu je i nematerijalno naslijeđe koje je najvažnije u svemu tome, kroz koje ćemo edukovati mlade ljude kako da rade i stvoriti bazu za nove projekte i profite”, rekao je Fazlagić u izjavi za Fenu.
Medalje EYOF-a 2019. su specijalno dizajnirane u obliku maskote igara “Groodvy”, te su nepravilnog oblika i predstavljaju mladost, dinamiku i strast prema sportu.
Ceremoniji otvorenja prisustvovat će predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i članovi Predsjedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović.
Dodik će se obratiti prisutnima i otvoriti EYOF 2019.
Dodjeljivanje medalja svakodnevno će biti organizovano od 19.30 sati na posebno izgrađenom podiju na prostoru na Ilidži.
Ceremonija zatvaranja EYOF-a bit će održana 16. februara na stadionu Slavije u Istočnom Sarajevu.
Izvor: Agencije