Nešići umjesto plata spremaju prijave?
Bivši radnici “N marketa” u Foči koji su prije nekoliko dana, kako kažu, istjerani sa posla, tvrde da im vlasnik firme Predrag Nešić šalje policiju na vrata, jer smatra da ga, tražeći zaostale plate, uznemiravaju. Radnici ne odustaju od zahtjeva za isplatu zaostalih primanja, a vlasnik firme Predrag Nešić i njegov brat, direktor “Puteva Republike Srpske” Nenad Nešić najavljuju krivične prijave.
Radnici “N marketa”, njih 8 od 12 koliko je zaposleno u marketima u Foči, uoči Nove godine obustavili su rad tražeći da im se poboljšaju uslovi rada, odnosno da im se obezbjedi grijanje, te da im se isplate zarađene, a neisplaćene plate.
Nakon nekoliko sastanaka sa vlasnikom firme rečeno im je da se “N marketi” u Foči zatvaraju zbog nerentabilnosti, te da oni traže drugi posao. Na pitanje šta je sa njihovim platama rečeno im je, kako tvrde, čućemo se. Međutim, dan nakon što su marketi navodno zatvoreni ponovo su počeli sa radom, ali sa novim radnicima.
Dragomir Radanović, bivši radnik “N marketa” kaže da je radio tri mjeseca i dobio samo jednu platu, te da nije bio prijavljen.
Srđana Radanović, bivši poslovođa “N marketa” u Foči potražuje tri neisplaćene plate i tvrdi da je otkaz dobila i radnica koja se porodila prije dva dana i kojoj od septembra nisu isplatili ni marku.
Radmili Ostojić firma duguje 1,5 platu, a Nebojša Lučić koji je u “N marketu” u Foči radio dva mjeseca, nije dobio nijednu platu. Kada je došao u “N market” da porazgovara sa direktorom i traži zarađeni novac, on je pozvao policiju zbog uznemiravanja i sada mu je zabranjeno da prolazi pored “N marketa”.
Inače, mjesečna plata radnika “N marketa” je 300 maraka i bon od 100 maraka koji mogu da iskoriste samo u “N marketima”.
Osim što je policiji prijavio bivše radnike zbog uznemiravanja, vlasnik i direktor firme “N trejd” Predrag Nešić prijavio je i supruga jedne radnice Nedeljka Radanovića, jer mu on, kako tvrdi, šalje prijeteće poruke.
“Niti imam njegov broj telefona, niti sam ga zvao, niti prijetio. Dao sam telefon policiji neka vide i provjere koga sam i kada zvao ili poslao poruke”, kaže Radanović i najavljuje tužbu protiv Nešića.Osim toga što su, kako tvrde, radili bez plate i grijanja, bivši radnici “N marketa” kažu da su sanitarni uslovi u marketima katastrofalni. Najviše poteškoća je sa robom kojoj je istekao rok trajanja.
“Suhomesnati proizvodi su dolazili sa rokom trajanja koji ističe za dan dva, a radnici su tu robu morali da prodaju ili bi im se u protivnom sve odbijalo od plate”, tvrdi bivši poslovđa “N marketa” u Foči Srđana Radanović.
O svojim problemima bivši radnici upoznali su i inspekciju rada u Trebinju koja ih je uputila na inspekciju u Palama. “Rekli su nam da svi moramo punim imenom i prezimenom da potpišemo prijavu i dali su nam broj faksa na koji treba da pošaljemo prijavu. Međutim, kada smo poslali prijavu na taj broj, saznali smo da je to faks u preduzeću “N trejd.
Naš prijava otišla je na ruke direktno vlasniku firme, a iz inspekcije nas niko nakon toga nije nazvao”, kaze Srđana Radanović.
Direktor i vlasnik preduzeća “N trejd” iz Istočnog Sarajeva, u čijem sastavu posluju “N marketi”, nije htio pred kameru BN televizije, ali nam je rekao da će protiv svih koji iznose laži, neistine i klevete podnijeti krivičnu prijavu, te da očekuje od pravosudnih institucija da reaguju i zaštite njega i njegovu porodicu.
Gotovo identična je i izjava njegovog brata Nenada Nešića, inače funkcionera DNS-a i direktora Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske”. “Ja sam nedužan. Svi koji pominju moje ime dobiće krivične prijave. Očekujem od nadležnih organa da rade svoj posao i utvrde istunu”, poručio je u telefonskom razgovoru Nenad Nešić.
Ko će koga tužiti i kakve će presude biti, teško je prognozirati. Bivši radnici “N marketa” vjerovatno neće dobiti svoje zarađene, a neisplaćene plate, jer zvanično oni nisu ni radili u toj firmi.
U četiri “N marketa” u Foči od 12 radnika prijavljen je samo jedan, tako bar tvrde bivši radnici i dodaju da je za nepune četiri godine koliko “N marketi” posluju, u Foču kroz njih prošlo više od 300 radnika, većinom neprijavljenih.